Периоралeн дерматит

Какво представлява периоралният дерматит

Периоралният дерматит е често срещан кожен проблем, който засяга предимно млади жени. Понякога може да се наблюдава при мъже и деца.

С термина периорална област се означава зоната около устата, а дерматит показва наличието на зачервяване на кожата. В допълнение към червенината се наблюдават малки червени папули (пъпчици) или гнойни папули и леко залющване. Понякога папулите са най-силно изразените обривни единици и заболяването може да наподобява акне. Най-засегнати са зоните около гънките на носа до ъгъла на устните и брадичката. Понякога участъците около носа, очите и бузите могат да се засегнат. Оплакванията варират от лек сърбеж до парещо усещане.

Колко време продължава периоралният дерматит?

Ако не се лекува ПД може да се задържи за месеци или години. Дори и след лечение състоянието може да се появи отново, но това е рядкост след успешно проведена терапия.

Причина за заболяването.

Причината за ПД не е известна. Някои дерматолози, обаче смятат,че това е вариант на розацея или влошен от слънцето себореен дерматит. Мощни кортикостероидни кремове, прилагани върху лицето също могат да доведат до поява на ПД. Кортикостероидните кремове могат да помогнат в началото на лечението, но състоянието рецидивира след прекратяване на терапията. Обикновено ПД протича по-тежко отколкото преди употребата на кортикостероидни кремове. Някои козметични продукти и стоматологични манипулации също могат да играят роля за възникването на ПД.

Може ли да се предпазим от поява на ПД?

Няма начин за предпазване от ПД. Избягвайте прилагането на мощни кортикостероидни кремове върху лицето. Вашият дерматолог може да ви даде препоръки относно използването на козметични продукти, фотозащитни кремове и да ви посъветва да избягвате употребата на флуорирани пасти за зъби и канела.

Лабораторни изследвания за поставяне на диагнозата

В повечето случаи не са необходими допълнителни изследвания. Дерматологът обикновено поставя диагнозата при клиничния преглед. Понякога се налага да се направи биопсия на кожата и да се назначи изследване на кръвта, за да се изключат други състояния, които протичат с подобна клинична картина.

Лечение

Най-често се назначава антибиотик през устата, като например тетрациклин. За да се предотврати рецидив, лечението трябва да продължи няколко месеца. При по-леки случаи или при бременни могат да се използват антибиотични кремове. Понякога дерматологът ви може да назначи кортикостероиден крем за кратко време.

Ефект от лечението

Повечето пациенти се подобряват след двумесечен курс с орален антибиотик. Ако са използвани кортикостероидни кремове, може да има краткотрайно влошаване след спиране на крема. Ако, обаче антибиотичното лечение се прекъсне твърде рано, проблемът може да се появи отново.