Бенки /МЕЛАНОЦИТНИ НЕВУСИ/

Дефиниция

Бенките (меланоцитни невуси) са надигнати или на нивото на кожата образувания с променен цвят, които могат да се срещнат във всички части на тялото.

Повечето бенки са кафеникави, но могат да бъдат и с цвета на кожата, черни или сини. Цветът се дължи на пигмент – меланин, намиращ се в групи от клетки, наречени меланоцити. Бенките се разделят на две основни групи:

· Вродени – налице са в момента на раждането или се развиват в първите години от живота и могат да достигнат гигантски размери – конгенитални меланоцитни невуси;

· Придобити – те са по-многобройни и по-често срещани. Появяват се през ранното детство, като постепенно броят им се увеличава, особено през пубертета. Могат да са надигнати или да се покрият с косми.

Опасни ли са бенките?

Повечето са доброкачествени. Много рядко някои от тях могат да претърпят малигнизация (злокачествени промени) и да се развие малигнен меланом. Меланомът е рядко срещана, но много опасна форма на кожен рак. Превръщането на невусите в меланом при възрастните най-често е свързано със слънчеви изгаряния в миналото, като от значение е и типът кожа.

Как могат да бъдат лекувани?

Поради това, че повечето от тях са доброкачествени, те обикновено не се нуждаят от лечение. Премахването им се налага от козметични съображения и при специфична локализация (места на непрекъснато механично дразнене – стъпала, длани, пръсти, гънки и др.). Предпочитан метод за премахването им е хирургичната ексцизия (изрязване в здрава кожа), което не крие никакви рискове за пациента. Други методи на премахване са: замразяване с течен азот (криотерапия); химическо разрушаване или премахване с лазер. Тези методи крият риск от нецялостно премахване на бенката и появата на рецидив, затова оперативното лечение е “златен” стандарт при лечението им.

Някои невуси притежават склонност към малигнизация и се наричат диспластични. Те се характеризират с неравномерна пигментация, неправилни граници, кървене при травма и др. и подлежат на задължително оперативно лечение.

За какви промени трябва да се внимава

· увеличаване на броят им

· промяна в размера – особено, когато бенката нараства и се разширява периферно;

· промяна в границите – контурите стават неправилни;

· промяна във формата;

· промяна в цвета;

· промени на повърхността на бенката – поява на кръв или др.

При наличие на сърбеж, болка, кървене, нарастване или промяна в цвета е необходима своевременна консултация с дерматолог. Хирургичното лечение на диспластичните невуси не крие рискове и е единственият сигурен превантивен метод за предпазване от малигнен меланом.