Лихен планус

Лихен планус е често срещано заболяване, което засяга кожата, лигавицата на устната кухина или и двете. То засяга около един процент от населението.Не се унаследява.Не е форма на рак.

Какво е лихен планус?

Лихен планус е възпалително заболяване, което обичайно засяга кожата, лигавицата на устна кухина или понякога и двете. То може да засегне и гениталната лигавица. Не е известно какво причинява лихен планус. Обриви от типа на лихен планус могат да се появят след прием на лекарства за високо кръвно налягане, сърдечни заболявания или артрит. В тези случаи, разпознаването и спирането на приема на съответния медикамент води до отзвучаване на обрива за няколко седмици. Някои хора с лихен планус могат да имат хепатит C и Вашият дерматолог може да поиска изседвания за това заболяване. Лихен планус засяга еднакво двата пола и се появява по-често при лица на средна възраст.

Лихен планус на кожата

Лихен планус на кожата се представя като червени, плоски пъпчици, които могат да бъдат силно сърбящи. Те могат да се появят навсякъде по тялото, но най-често засягат вътрешната страна на китките и глезените. Такива обриви могат да се наблюдават и в долната част на гърба, шията, краката, гениталиите, а в редки случаи скалпа и ноктите. Плътни плаки могат да се появят, особено по предната повърхност на подбедриците. Рядко се образуват мехури. Заболяването обикновено лесно се разпознава клинично по типичния вид на обривите, но за потвърждаване на диагнозата е неоходима кожна биопсия.

В повечето случаи лихен планус преминава за две години, като често на мястото на обрива остава тъмно-кафява пигментация. Тези петна с времето могат да избледнеят и без лечение.

Терапията на лихен планус включва прилагане на локални кортикостероидни кремове и антихистаминови препарати през устата. Те повлияват сърбежа. При по-тежки случаи на лихен планус се използват по-мощни медикаменти, като напр. системни кортикостероиди или терапия с ултравиолетова светлина – PUVA.

Както при други кожни заболявания, най-доброто лекарство пр лихен планус е търпението и спазването на указанията на лекуващия лекар. Пациентите трябва да пазят кожата си от нараняване, защото могат да се формират нови обриви върху увредената кожа.

Лихен планус на устната кухина

Лихен планус на устната кухина най-често засяга вътрешната повърхност на бузите, венците и езика. Оралният лихен планус се поддава по-трудно на лечение и има по-дълга еволюция от кожния лихен планус. За щастие, повечето случаи на лихен планус на устната кухина създават минимални проблеми. Около един на всеки пети пациент с орален лихен планус има също и кожен лихен планус.

Оралният лихен планус най-често се представя с плаки от фини бели линии и точки. Тези промени обикновено не създават проблеми. Те често биват откривани от стоматолозите при рутинен преглед. По-тежките форми на орален лихен планус могат да причинят болка и разязвяване в устата. Често за потвърждаване на диагнозата се налага биопсия от засегнатата тъкан. Лекуващият лекар трябва да се убеди, че не се касае за гъбична или друга инфекция. Понякога са необходими няколко биопсии в различно време, както и кръвни изследвания.

Описани са случаи на алергични реакции подобни на лихен планус към стоматологични материали, но те са редки. Когато се докаже алергия към зъболекарси материал, се препоръчва неговото отстраняване.

Когато заболяването не причинява болка или парене, лечение не се налага. По-тежките форми на лихен планус – тези, при които е налице болка, парене зачервяване, мехурчета и разязвяване могат да бъдат лекувани с различни средства, прилагани локално или през устата. Лихен планус може да влоши хигиената на устната лигавица и да доведе до заболяване на венците. В тези случаи се препоръчва редовни стоматологични прегледи поне два пъти годишно.

Лихен планус на гениталите

Лихен планус на гениталите се среща по-често при жени. Една пета от всички жени с лихен планус имат засягане на вагиналната област. Ако засягането е леко, вагиналният лихен планус не създава проблеми, но зачервените области или раничките могат да причинят болка, особено при сексуален контакт.

Изложени ли сте на риск?

Пациенти с орален лихен планус могат да са с по-висок риск за развитие на рак на устната лигавица. Ето защо се препоръчва прекратяване употребата на алкохол и тютюнопушене. Препоръчителни са и редовни прегледи при дерматолог – на всеки 6 – 12 месеца.

Храна

Пикантни храни, цитрусови сокове, доматени продукти, кафе, кола, хрупкави храни, като препечени филийки или чипс могат да влошат ЛП, особено ако има ранички в устата.

Засягане на ноктите

При пациенти с лихен планус са наблюдавани промени по ноктите. Повечето нокътни промени са резултат от увреждане на нокътния матрикс или корена на нокътя. Обикновено само някои нокти на ръцете или краката са засегнати, но понякога могат да се засегнат и всичките.

Нокътните промени при лихен планус включват надлъжни набраздявания, изтъняване, разцепване или загуба на нокти. При тежки случаи, нокътя може да бъде временно или перманентно разрушен.

Засягане на косата

В редки случаи лихен планус може да засегне окосмените области, като напр. скалпа. Това може да доведе до зачервяване, раздразнение, а в някои случаи перманентна загуба на космите.

Лечение

Лечението не е лесно и бързо.Прилагат се кортикостероиди,антихистамини,седативни средства,фототерапия,ретиноиди при тежки форми.